Vážená paní učitelko, vážený pane učiteli,
v rámci veletrhu cestovního ruchu ITEP, který se koná ve dnech 19. – 21. 9. 2024 (ČT a PÁ 10:00 – 18:00, SO 10:00 – 17:00) v Hale TJ Lokomotiva na Slovanech, jsme po úspěchu v loňském roce připravili interaktivní vzdělávací program pro žáky a studenty 2. stupně základních, středních a vyšších odborných škol. Program proběhne ve čtvrtek 19. a pátek 20. září a bude zaměřen na téma Život v dobách Karla IV.
Na vybraných vystavovatelských stáncích budou probíhat interaktivní 30ti minutové workshopy, jejichž kapacita je omezená (cca 15 - 20 žáků). V rámci snadnější organizace si Vás dovolujeme požádat o zabookování časů jednotlivých workshopů do 16. 9. 2024.
Registraci proveďte zde:
Program interaktivních workshopů bude stejný ve čtvrtek i v pátek.
Na veletrhu bude k dispozici koordinátorka Martina Hradecká, tel. 602 654 351.
Pro představu uvádíme anotaci některých z nich:
Stroje, které změnily svět pomůže díky funkčním replikám převyprávět svět techniky v dobách Karla IV. a příběhy hradů Kašperk, Velhartice a Rabí. Některé principy užíváme denně dodnes. Živá hudba středověku názorně ukáže, že uklidňující mnišské chorály rozhodně neodrážely každodenní život v podhradí a že hudba prostých lidí tepala rytmem a různými náladami zrovna tak jako dnes. Workshop Život na hradech zase kromě charakteristik českého středověku nastíní nejen praktické stránky života na hradě, jako jsou spaní, mytí a třeba i používání speciálního středověkého záchodu, ale prostřednictvím kresebných rekonstrukcí ukáže původní podoby středověkých hradů v Plzeňském kraji. Oděvy našich středověkých předků si představujeme na základě filmů a historických obrazů. Jak ale vypadala skutečnost bez umělecké licence? Nosilo se spodní prádlo a z čeho se šaty šily? Byly těžké? Praktické? Zvládl by se dnešní člověk obléknout podobně? Workshop Jak se oblékal středověk pomůže udělat si představu i na základě replik a ukázek dobového oblečení. Workshop Jak vznikaly knihy a rukopisy zase pomůže ponořit se do tajů středověkých rukopisů a knih od psaní textu, výroby barev až ke zlacení. Sami žáci a studenti si pak vyzkouší napsat středověkou abecedu husím brkem. Během workshopu Jak se staví hrad se zase žáci a studenti ocitnou na středověkém staveništi a zjistí, co je stavební huť a jaké nástroje byly zapotřebí pro realizaci středověkých staveb. To vše na příkladu stavby dvorce Karla IV., která je realizována v Historickém parku Bärnau-Tachov v bavorském Bärnau.
V každém workshopu pak budou žáci a studenti prakticky zapojeni do tématu tak, aby si informace a ponaučení zažili pomocí vlastní zkušenosti.
V hlavním programu veletrhu bude probíhat také zábavný soutěžní vědomostí kvíz, kterého se mohou žáci a studenti účastnit a otestovat si tak své především geografické znalosti na slepé mapě Plzeňského kraje.
Soutěž o zajímavou cenu pro celou třídu!
Všechny třídy, které ITEP navštíví, se mohou zúčastnit soutěže o zajímavou cenu pro celou třídu. Stačí vytvořit originální nebo vtipnou fotku, fotokoláž, případně video z návštěvy celé třídy na ITEPU, kterou pošlou do 30. 9. 2024 na e-mail turisturaj@plzensky-kraj.cz. Následně proběhne hlasování a příspěvek, který získá nejvíce hlasů, vyhraje výlet pro celou třídu.
Těšíme se na setkání s Vámi! Realizační team ITEP
V případě potřeby se obraťte na Ilonu Šnebergerovou z oddělení cestovního ruchu KÚPK, tel.: 724951675, e-mail: ilona.snebergerova@plzensky-kraj.cz.
Jak se staví hrad - Během edukačního programu Vám představíme organizaci středověkého staveniště. Vysvětlíme, co je stavební huť a jaké nástroje byly zapotřebí pro realizaci středověkých staveb. To vše na příkladu stavby dvorce Karla IV., která je realizována v Historickém parku Bärnau-Tachov v bavorském Bärnau. Program bude obohacen o drobné řemeslné ukázky.
Kapacita: cca 15 – 20 žáků